Варто відвідати туристам

Варто відвідати туристам в Самборі:

Ратуша

  Ратуша 1606 р. – скульптурна пам’ятка епохи Ренесансу, одна з найгарніших в Україні.  Перша Самбірська ратуша згоріла під час нападу татар в 1498 р. 1580 року в центрі площі Ринок самбірчани збудували нову муровану ратушу, яка стала окрасою міста. Але 1637 року ратуша згоріла під час пожежі. Від неї залишились лише міцні підвалини і глибокі пивниці, які містили колишній зал тортур і тимчасову в’язницю. На місці згорілої ратуші в 1638-1668 роках було споруджено двоповерховий будинок з високою вежею. Ратуша була викінчена в 1668 р., сорокаметрову вежу було закінчено в 1670 р. і на ній помістили годинник. 1844 року проведено реконструкцію ратуші. Добудовано вхідні портики, замінено місце входу, влаштовано нові фасади у стилі віденського класицизму. Від старої споруди залишився портал з написом «1606» і зображенням чоловічих портретів, відреставрований в 1920 р. Він є пам’яткою ренесансної скульптури XVII ст. 1885 року на місці зламаного старого годинника встановили новий, куплений у празького годинникаря Гейнца. Він діє і до сьогодні.
 
Адреса: м. Самбір, пл. Ринок, 1
GPS:  N 49.517965  E 23.196761

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

  Храм Різдва Пресвятої Богородиці у Самборі споруджений 1738 р. за кошти Іллі та Олени Комарницьких, українських магнатів, власників багатьох самбірських сіл. Споруда церкви є яскравим зразком зрілого бароко з елементами народного монументального будівництва. 1865 року було змінено конструкцію церкви: за вівтарем збудували дугоподiбну захристiю, головний вівтар було перенесено, встановлено іконостас із царськими вратами. У 1894–1895 рр. церкву було розписано всередині. Автором багатьох стінних образів був К. Устиянович. Декілька разів в церкві проводили реконструкцію та ремонт, останні рази в 60-х та 80-х рр. ХХ ст. Протягом двох століть у храмі Різдва Пресвятої Богородиці зберігається ікона Матері Божої, яка 1727 р. була проголошена чудотворною.
  Самбірська церква зберігає ще одну реліквію – мощі св. Валентина, якого стратили у 269 р. за те, що попри заборону римського імператора Юлія Клавдія ІІ таємно вінчав закоханих. Автентичність мощів (фрагмент черепа та кілька кісточок) підтверджує документ Папи Римського від 1759 року.
 
Адреса: м. Самбір, пл. Церковна, 5
GPS:  N 49.516509  E 23.195442

Костел єзуїтів

Єзуїти з’явились у Самборі 1698 р. Вони збудували монастирські будівлі та костел (1709-1751), а до 1773 р. були споруджені колегія та школа. Сам костел є яскравим зразком високого бароко, а його вхідний фасад насичений багатим архітектурним декором. 1773 року орден єзуїтів був розпущений, та австрійський уряд конфіскував усі монастирські будівлі. 1847 року монастир бернардинів у Самборі було відновлено, ченцям віддали єзуїтський костел. Його бернардини назвали іменем св. Станіслава. Сьогодні у приміщеннях колишнього єзуїтського монастиря знаходиться училище культури, а в єзуїтсько-бернардинському костелі функціонує концертний зал органної та камерної музики.
 
Адреса: м. Самбір, вул. А. Міцкевича, 5
GPS:  N 49.51676  E 23.196327

Костел Св. Івана Хрестителя

  Це найвища, найвеличніша і найстаріша споруда міста. Костел Івана Хрестителя є пам’яткою архітектури XVI ст. загальнодержавного значення. На фасаді костелу знаходиться напис «1530». Вважається, що саме в цьому році розпочато будівництво святині. У архітектурі ранньої частини, що відноситься за часом до 1530-1565 рр., збереглися елементи готичного стилю. Зведення головного нефа відноситься до періоду після пожежі 1637 р. До цього часу відноситься і ліпний декор головного нефа. В архітектурі пам’ятника сполучені риси готики і ренесансу. В даний час костел є діючим і належить римо-католицькій громаді Самбора.
 
Адреса: м. Самбір, вул. П.Сагайдачного, 7
GPS:  N 49.517268  E 23.19887

Мисливський будинок Стефана Баторія, як частина не збереженого королівського замку.

 Мисливський будинок Стефана Баторія є пам’яткою архітектури XVI ст. місцевого значення. В середині 90-х років ХХ ст. був проведений ремонт стін і даху, середину будиночка обладнано для проведення церковних богослужінь. Так, колишній мисливський будинок став церквою св. Пантелеймона.
 
Адреса: м. Самбір, вул. Шпитальна, 12

“Руський путь”  

  Через м.Самбір в сиву давнину проходив “Руський путь” – древній торговий шлях, що поєднував Київську Русь з Балканами.   Гора “Пікуй” і перевал “Руський путь” знаходиться на вододільному хребті Карпат — це природний кордон, що колись розділяв держави,  й західну і східну Європу. Через перевал Руська Путь пролягає дорога древніша за Великий шовковий шлях чи річковий Шлях із варягів у греки. Дорога Руська Путь з’явилась вже за доби неоліту — тобто більше ніж за 4 тисячі років до нашої ери! Це один з  важливих найдавніших торговельних шляхів.  Птолемей у своїй праці «Посібник з географії» описував ще у 141 році цей шлях, котрий пізніше отримав назву «Руський путь».

  Ступаючи на цю стежку, яке веде перевалом через г.Пікуй(доречі, найвищу гору Львівщини), ви ступаєте на дорогу, втоптану ногами тисячоліть. Сьогодні перевал так само розділяє але не держави, а межі Львівської та Закарпатської областей. Отже саме з Самбора розпочинається туристський маршрут  “Руський путь” – прадавній шлях через Карпати, який пролягає через Самбір – Ст.Самбір – Стрілки – Лімна – Вовче – витік Дністра – Розлуч – Турка – Бориня – Комарники–Либохора – гора Пікуй – перевал «Руський путь» – долина р.Латориця(Закарпаття).

pikuy-ruska_put

г. Пікуй 1408,3м. Координати : 48.82973 пн. ш., 23.001 сх. д. (WGS-84)


   Інші цікаві туристичні об’єкти Самбора:

    Монастир Бернардинців 1751 року;
    Єзуїтська колегія 18 ст., яку закінчили багато видатних людей (тепер це училище культури);
    Вілли та будиночки на вулиці Шопена, Мазепи, Хмельницького, Вузька, Стебельського;
    Монастир Бригідок, збудований в XVII столітті (тепер це швейна фабрика);
    Площа Пам’яті з пам’ятником Степану Бандері, Героям Небесної Сотні та інші пам’ятники національним Героям;

    Пам’ятники Богдану Хмельницькому, Лесю Курбасу, Івану Франку, Андрію Чайковському, жертвам сталінських репресій та тоталітаризму;

        Цікаві місця та туристичні об’єкти поблизу Самбора

  Кульчиці – 7 км, батьківщина гетьмана Сагайдачного, світ кави Юрія Кульчицького, який відкрив у Відні першу кав’ярню, кав’ярня та етнографічний музей;
    Лаврів – найдавніший в Галичині оборонний Лаврівський Василіанський монастирський комплекс, церква св. Онуфрія 17 ст., поховання князя Лева – засновника міста Львова, фрески 15 ст.;
    Нагуєвичі – батьківщина Івана Франка, цікава стежка в лісі із вирізьбленими фігурами персонажів із його творів, музей і садиба Франка;

     Шептичі, Вишня – батьківщина Шептицьких;
    Стара Сіль – дерев’яна церква 1440 р., костел з цікавою архітектурою;
    Скелівка (кол.Мельштин) – маршрут бравого солдата Швейка;
    Добромиль – самий високогірний замок родини Гербуртів;

ДОБРОМИЛЬСЬКИЙ ЗАМОК

Добро́мильський за́мок (За́мок Ге́рбуртів), розташований за 4 км на південь від міста Добромиля, що в Старосамбірському районі Львівської області.

Добромильський замок (Замок Гербуртів), розташований за 4 км на південь від міста Добромиля, що в Старосамбірському районі Львівської області.

Це найвищий (560 м над рівнем моря) замок Львівщини. При хорошій видимості з мурів замку можна побачити міста Перемишль (бл. 30 км) і Самбір (бл. 40 км).

Близько 1450 року львівський ловчий Микола Гербурт побудував на Сліпій горі біля Добромиля дерев’яний замок. Проте замок згорів під час нападу татар у 1497 р.

Будівництво мурованого замку почав Станіслав Гербурт 1566 р. відразу після того, як польський король Сигізмунд II Август надав місту Добромилю магдебурзьке право. У 1614 Ян Щасний Гербурт завершив і дещо перебудував цю твердиню, надавши їй ренесансного вигляду. Вона мала винятково оборонні функції, житлові корпуси використовувались тільки для тимчасового перебування. З 1622 р. замок перейшов у власність Конєцпольських.

Після поділу Польщі австрійський уряд видав розпорядження розібрати старі укріплення, що й частково було зроблено.

До нашого часу збереглися: чотириярусна брамна бастея з рештками житлових приміщень, два фрагменти мурів, залишки однієї башти, залишки криниці на подвір’ї замку (яма, завглибшки бл. 3 м). У плані замок овальної форми, займав площу подовгастого гребеня гори і мав довжину 85 м, ширину — 25 м. Завдяки своєму розташуванню був неприступним.