Вітаємо самбірчан і гостей з самбірським храмовим святом Успіння Пресвятої Богородиці! Історія, карти, старі фото. Роздуми над статусом Собору Покрови ПБ.

Чудотворна-ікона630

Чудотворна ікона Самбірської Богородиці. Світлина 90-хх років ХХст.

Сьогодні у день Успіння Пресвятої Богородиці, величне самбірське відпустове храмове свято – празник, як у нас в давнину говорили(звідки і пішло російське “празднік” а не навпаки), вітаємо вас з цим світлим і чистим святом. Бажаємо, щоб Пресвята Богородиця дала захист нам від усіляких напастей, хворіб, захистила нас і наш Самбір від пандемії коронавірусу. Сприяла нам у наших позитивних починаннях і справах. Миру і добра в ваш дім, нехай сонце зігріває, але не обпалює. Хай береже вас ангел від тривог і бід.
Нехай свята Діва Марія пошле сьогодні промінчики добра та успіху! Бажаємо, щоб у вашому серці завжди жили любов, гармонія та щастя! Нехай мир і добробут наповнюють ваш будинок! Нехай всі найпотаємніші благі бажання здійсняться з Божою поміччю!

Далеко не кожен з самбірчан знає що Самбірська Церква Різдва Пресвятої Богородиці була, і в принципі має продовжувати бути, і є катедральною церквою. Ось фото 1938 року де наша церква підписана як катедральна:

sambor-cerkiew-katedralna1938-630

Sambor. Cerkiew katedralna 1938r

  Що означає катедра, катедральний храм – це місце, осідок єпископа. І відповідно центр цілої єпископської єпархії. Так в Самборі, декілька сотень років, був один з центрів Самбірсько-Перемиської єпархії. Другим центром цієї єпархії був Перемишль. А також в різні часи, в залежності від ситуації, осідок єпископа Самбірсько-Перемиської єпархії були Старе Місто(Старий Самбір), Спас, Лаврів, Сянок. В самбірській церкві поховано одного з єпископів Самбірсько-Перемиської єпархії – Атаназія Шептицького, з роду Шептицьких. Також декому нагадаємо, а іншим розповімо, що славний рід Шептицьких походить з нашої Самбірщини, з родового села Шептичі.
А  хто з самбірчан пам’ятає, що Собор Покрови Пресвятої Богородиці, який на початку 90-хх почав будуватись в Самборі на вул. Івана Франка, а на сьогоднішній день благополучно збудований і освячений. Так от, коли наш Собор почав будуватись, то тоді його називали Катедральним. І по величині він був найбільшим греко-католицьким храмом в Україні, до того моменту, як в Коломиї збудували більший за наш храм. Але на превеликий жаль, на сьогодні, він не тільки не має статусу Катедрального, але й навіть статусу Собору. А звичайною Самбірською Церквою Покрови Пресвятої Богородиці. Цей  Собор, коли почав будуватись – то власне мав бути продовженням традиції Самбірського єпископського осідку, і мав продовжити історично Самбірсько-Перемиську єпархію, про що неодноразово наголошувалось під-час мітингів і баталій самбірчан, з тодішньою владою кінця 80-хх ХХст., за право побудови цього Собору. Ми, Самбірчани, своїми коштами збудували такий величний Собор. Створили біля цього Собору Хресну Дорогу, по красоті якій, мало яка в Україні може порівнятись.
А внаслідок, на сьогоднішній день вийшло так що Дрогобич, Стрий, Коломия є осідком єпископських єпархій, яких вони історично не мали. А наш  Самбір, який сотні літ був одним з центрів Самбірсько-Перемиської єпархії на сьогодні не є таким центром.
А як Самбір позиціонувався ІСТОРИЧНО наведемо одну карту – Карта Королівства Галіції, Людомерії і Буковини 1780р.:
galicia-map630

 На цій карті, зверніть увагу, якою великою і значною була наша Самбірщина і Самбірський округ – на карті рожевим кольором. В тодішній Самбірський округ входив Ярослав, Перемишль, Устшики-Дольні, Турка, Сколе, Дрогобич, Стрий…
CarteNouvelledesRoyaumesdeGalizieetLodomerie_large-Sambir
Публікуємо дуже коротко про ці факти і історичні матеріали для роздумів причетних до цього людей, – як церковної  влади так і державних мужів, які переймаються, чи будуть перейматись долею нашого міста Самбора. Вважаємо що за повернення нашому Самбору право бути єпархіальним центром варто боротись.

МОЖЕ ВЛАСНЕ ЧЕРЕЗ ЦЕ НАШ САМБІР ЗА ОСТАННІ ТРИДЦЯТЬ РОКІВ ЛИШЕ ЗАНЕПАДАЄ.

А МАВ БИ РОЗКВІТАТИ, БО ВСІ УМОВИ ДЛЯ ЦЬОГО У НАС Є!!!

Наш Самбір має просто фантастичну історію і може колись настане час її відроджувати…

Залишити коментар

Коментування закрито.