Учні Донеччини масово вибирають українські школи

   21 лютого відзначається Всесвітній день рідної мови. Незадовго до цієї дати «Новини Донбасу» зустрілися з начальником управління освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації Юрієм Соловйовим і дізналися, наскільки є затребуваною освіта українською мовою в Донбасі і чому проблема закриття шкіл уже не актуальна.
  –  Чи популярні в Донецькій області школи з українською мовою навчання?

  – З 1058 загальноосвітніх шкіл 880 (83,2%) надають можливість навчатися українською мовою. Зараз українською мовою навчаються 159 927 школярів. Що стосується динаміки, в 2004 році можливість отримувати освіту українською надавали лише 56,4% шкіл.

  Тоді в області на українському навчалися 26,6% школярів, зараз – 48,4%. Ми не зупиняємося в цьому процесі. Щорічно ми бачимо збільшення і кількості шкіл, де ведеться викладання українською, і кількість школярів, які вибирають цю мову. Це зростання спостерігається, насамперед, серед учнів початкових класів. Тут головний принцип – бажання батьків. Ми не займаємося адмініструванням цих питань.

  – Які дії робить управління освіти і науки для популяризації української мови в навчальних закладах?

  – Перш за все, українська мова і так досить популярна і серед батьків, і серед дітей, і серед громадськості нашої області. Популяризація відбувається завдяки роботі армії наших вчителів. Вчителі, які викладають українською – це, як правило, сильні викладачі. Популяризація української мови відбувається і через різні форми активізації позакласної роботи. Протягом 2011-12 навчального року в різних конкурсах з української мови та літератури було 375 000 учасників, при тому, що у нас трохи більше 300 000 учнів.

  Діти із задоволенням беруть участь відразу в декількох конкурсах. Це і міжнародний конкурс ім. Петра Яцика, і міжнародний молодіжний конкурс ім. Тараса Шевченка, і конкурси з українознавства … В одному з них – «Дитина читає – Україна процвітає», який проходив у Львові, наші діти і вчителі показали найкращі результати в Україні. І це тільки один з багатьох прикладів. А в олімпіадах з української мови та літератури взяли участь майже 60 000 учнів. Я вважаю, це дуже хороші показники.

  Українській мові надано пріоритет у визначенні подальшої долі учнів – через вступну кампанію, через отримання вищої освіти. Ми проводимо моніторинг результатів зовнішнього незалежного оцінювання одинадцятикласників. Ми бачимо, що в групі від 180 балів до 200 балів (так звані відмінники) в Донецькій області – найкращі показники знання української мови серед південних і східних регіонів України. Але поки ми трохи відстаємо від середнього показника по країні.

  Якщо взяти результати моніторингу знань учнів 9 та 11 класів, то на кінець року близько 70% учнів володіють українською на достатньому та високому рівнях. Ми будемо працювати над поліпшенням цих результатів.

  Чи існують програми обміну школярами між регіонами України?

  У Горлівці проводиться велика робота по організації таких заходів. У них хороші зв‘язки з Львівською областю. Там розроблена спеціальна програма на рівні міського голови. За один раз можуть приїхати 500-600 чоловік! У Горлівці цей процес більш інтенсивний, подібні програми є в усіх містах і районах області – десь на рівні класів, або на рівні шкіл.

  Діти з Донецької області люблять їздити на захід України на зимових канікулах, а львівські школярі частіше приїжджають до нас влітку і на травневі свята. Діти живуть в сім‘ях, батьки з радістю приймають гостей. Цей процес ніхто не стримує. Коли у Львівській області була НП з викидом в атмосферу шкідливих речовин, ми запросили дітей у пансіонат для дітей «Смарагдове місто» в Святогорську. Найбільш міцні зв‘язки за програмами обміну у нас із Львівською та Івано-Франківською областями.

  Наскільки гостро стоїть питання закриття шкіл?

  В минулому році було закрито 14 шкіл. Якщо цікавить мова навчання, то з них було 6 російськомовних, 1 бінарна і 7 україномовних шкіл. Що стосується гучних закриттів в Макіївці – там було закрито 4 школи. З 72 макіївських шкіл 68 – з українською мовою навчання. В Дзержинську з 19 шкіл було закрито дві російськомовних. Справа не в мові навчання, а в кількості учнів, матеріальній базі, можливості надання необхідних знань. Школа, в якій на індивідуальному навчанні перебуває 50%, а то і більше учнів, не може дати учням всіх необхідних знань. Так було і в Макіївці.

  А скільки буде закрито шкіл у цьому році? Анітрохи! Тому що ми вже дійшли до того, що потрібно зупинитися, на сьогодні маємо наповнюваність шкіл, наповнюваність класів більше, ніж в цілому по Україні. Економічна складова питання знято. Губернатор поставив завдання в цьому році вирішити проблему черг в дошкільних закладах – це буде вирішено, в тому числі, шляхом ефективного використання вільних приміщень в школах – створенням навчально-виховних комплексів. 

Залишити коментар

Коментування закрито.