У Самборі відсвяткували 25-ліття Самбірсько-Дрогобицької єпархії за участі Апостольського Нунція, і лише згадали про більш ніж пів-тисячолітню історію Перемисько-Самбірської єпархії, правонаступницею якої вона є.

 SDE-25 27 травня, у свято Зіслання Святого Духа, у м. Самбір, в Прокатедральному соборі Покрова Пресвятої Богородиці, відбулась урочиста Літургія за нагоди святкувань 25-ліття Самбірсько-Дрогобицької єпархії. Участь в богослужіння взяв Високо-преосвященний Клавдіо Гуджеротті, Апостольський Нунцій в Україні, владика Богдан (Дзюрах), Секретар Синоду єпископів УГКЦ, владика Михайло (Бубній), екзарх Одеський, владика Ярослав, єпископ Самбірсько-Дрогобицький, владика Григорій, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії, а також численне духовенство й вірні. На богослужінні були присутні представники влади: голова Львівської ОДА Олег Синютка, міський голова Самбора Юрій Гамар, голова Самбірської РДА Микола Фрей.

SDE25-2

  Під час проповіді владика Богдан зазначив: «Ми дякуємо Богові за те, що 25 років тому Отці Священного Синоду не без натхнення Святого Духа прийняли рішення про створення цієї Самбірсько-Дрогобицької єпархії, так що вони зі смиренням, але й з повною довірою могли сказати словами апостолів: «Сподобалося Святому Духові і нам» (Ді. 15, 28) створити цю єпархію. Властиво, владики тільки проголосили те, що Святий Дух уже зробив, бо це не людським рішенням твориться Церква (хоч як би цього хтось сьогодні не бажав!) але силою і діянням Святого Духа, Який «єднає усю церковну спільноту», як ми молимося в наших молитвах нинішнього Свята».

  Проповідник додав, що ювілейні святкування відбуваються під знаком Святого Духа також і тому, що Самбірсько-Дрогобицька єпархія є «живою клітиною нашої помісної Церкви, яка має понад тисячолітню історію, та є об’явленням у нашому народі єдиної святої соборної і апостольської Христової Церкви, яка народилася саме в День П’ятидесятниці, в день Зіслання Святого Духа». 

SDE25-3  Далі владика Богдан зазначив, що Святих Дух завжди чуває над Церквою, запевняючи їй постійну опіку й захист. «У найважчих хвилинах випробувань і утисків, коли за віру доводилося страждати, одиноким захисником перед неправедними суддями був Святий Дух, Який давав силу і змушував замовкнути навіть ворогів», – сказав проповідник.

  Проповідник з вдячністю згадав першого єпископа Самбірсько-Дрогобицької єпархії – владику Юліяна (Вороновського), – який «в своїй особі поєднав і досвід переслідувань, і силу свідчення і динамізм відродження святої віри». «Коли його схиляли до співпраці кгб-істи, рішучо відповів: «Донощиком не буду!», а коли ті почали погрожувати, що вони, мовляв, розкажуть усім, ким він є, бо знають, що він – «уніят», спокійно відповів: «Можете казати, що хочете, – не скажете, що я щось вкрав, бо я не вкрав. А то, що я віруючий, то це не злочин»», – пригадав владика Богдан.

SDE25-5  Після завершення богослужіння владика Ярослав подякував владикам, священик і всім вірним присутнім на святковій Літургії, а в особі о. Володимира Коркуни, адміністратора Прокатедрального собору, – усім, хто трудився над організацією ювілейних святкувань з нагоди 25-ліття Самбірсько-Дрогобицької єпархії у м. Самборі.  

Прес-служба Самбірсько-Дрогобицької єпархії,  Світлини Степана ПАВЛІШАКА

Історична довідка:

  Ось що пише Енциклопедія Історії України про Перемиську єпархію, яка з 1422 року стала Перемисько-Самбірською:

  ” Існує кілька версій щодо початків Перемиської єпархії сх. обряду, найстарші сягають 981, але, імовірно, вона постала в 11 або на межі 11 і 12 ст. Першим відомим на ім’я владикою Перемиської єпархії був Антоній (Добриня) Ядренкович (1218). Тоді вона була зв’язана з Київ. митрополією, а пізніше – 1303–47 – підлягала Галицькій митрополії. Після її упадку повернулася 1347 під юрисдикцію київських митрополитів.

  Після того, як  Великий патріарх Константинопольський Філофей Коккін відновив 1371 Галицьку митрополію, Перемиська єпархія стала її частиною. Проте після 1390 вона знову перейшла під владу київських митрополитів (згодом – унійних) й залишалася в їхній юрисдикції аж до 1795.

  1422 року до Перемиської єпархії була приєднана Самбірська єпархія. Відтоді вона почала носити назву Перемишльсько – Самбірська єпархія.”

,

Залишити коментар

Коментування закрито.