Сьогодні Друга Пречиста – храмове свято церкви Різдва Пресвятої Богородиці.

rizdvo_psesvyatoi_bohorodyci1 Наш древній, княжий Самбір славний своєю чудотворною іконою Пресвятої Богородиці і храмом Різдва Пресвятої Богородиці з сивої давнини. Чудотворну ікону Самбірської Пресвятої Богородиці, як свідчать перекази,  намалював на дошці з кипарисового дерева, сам євангеліст Лука. Її привезли до Самбора два грецькі купці на початку XVII ст. Історія ж церкви, тільки по відомим джерелах сягає аж XVI ст., коли по переказах збудували дерев’яну церкву, але напевно що на місці попередньої церкви. І тому Самбір, його історія сильно пов’язаний з Богородичними святами, і ці свята є храмовими у багатьох церквах Самбора. Недаром одна з гіпотез виникнення назви міста Самбір, по версії дослідників, звучить як синонім до слова Собор.
 Отже ще недавно Самбір святкував Першу Пречисту – 28 серпня. А сьогодні, двадцять першого вересня відзначаємо свято Різдва Пресвятої Богородиці, або у народі “Другої Пречисти”. Це свято ще називають “осениною” – адже цього дня за народним календарем настає осінь.

  За церковними переказами, Богородиця народилася за тих часів, коли релігія була в занепаді. Марія була обрана на роль матері Ісуса Христа, оскільки була дуже благочестива. Вона слухняно навчалася в монастирі, сумлінно вивчала Святе Письмо, а отже, якнайкраще підходила для виконання важливої місії народження Сина Божого.

  Свято Другої Пречистої традиційно вважається жіночим святом, коли жінку належить вшановувати як продовжувачку роду. Це свято, очевидно, успадковує давнє арійське свято Рожениць, коли наші предки висловлювали подяку “польним духам”, тобто опікунам нив та врожаю, дідам-ладам, які спочатку засівали і пророщували зерно, а потім поливали.

  Жiнки, в яких немає дiтей, справляють обiд i запрошують бiдних — «щоб молилися Богородицi за їхніх дiтей». Такi жiнки також замовляють службу Божу в церквi, а пiсля богослужiння запрошують людей до себе на обiд.

  Кажуть, що молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, у цей день мають особливу силу.

  Різдво Пресвятої Богородиці відзначається як свято справжньої радості. У ці дні не працювали, не постували, а після молитов у храмі збирали веселі гостини. Урочистості підкріплювалися святковим застіллям. Окрім обов’язкових рибних страв, готували всілякі м’ясні: борщ із свининою чи птицею, печеню чи то душенину з м’ясом, різноманітну городину, фаршировану м’ясною начинкою, голубці, пироги, млинці, вареники. Звичайно, багато страв готували і з сиру. Цей сезон передбачає широке вживання свіжих овочів і фруктів. Усе це активно використовувалося в народній кухні в Україні на храми Другої Пречистої.

  На Другу Пречисту припадає і останній термін заготівлі чарівного зілля. Вважалося, що зібрані між Першою і Другою Пречистими приворотні трави мали особливу властивість привертати хлопця до дівчини (чоловіка до жінки) і навпаки. Тим-то й були зумовлені останні походи по калину й барвінок. Проте дітям забороняли ходити польовими та лісовими дорогами, бо “там вужі сушаться”.

  Також з цього дня (а деінде з Семена) вже можна було засилати сватів до дівчат. “Прийшла Пречиста – принесла старостів нечиста”. Якщо ж молоді вже зіграли весілля, то в цей день до них у гості йде рiдня, а молодим треба звiтувати перед гостями про своє подружнє життя. Молоді також йдуть в гості: як правило, до батькiв молодої разом з свекром i свекрухою для встановлення та пiдтримки добрих стосунків мiж невiсткою та батьками чоловiка і мiж родинами сватiв.

  Для пасічників це був останній термін утеплення вуликів на зиму, а власники овець завершували удруге їх стригти.

  Під цю пору зазвичай холоднішає, дні стають похмурими, йдуть дощі. До Другої Пречистої годилося повністю викопати бульбу і засіяти землю житом.

  Прислів’я і приказки про Другу Пречисту:
Прийшла Перша Пречиста – одягла природа намисто, прийшла Друга Пречиста – взяла комара нечиста, прийшла Третя Пречиста – стала діброва безлиста.
Прийшла Пречиста – на дереві чисто, а прийде Покрова – на дереві голо.
Пречиста – картопля чиста.
Перша Пречиста жито засіває, а друга – дощем поливає.

Залишити коментар

Коментування закрито.