Сьогодні Світлий понеділок, або по-народному обливаний понеділок. Дівчата бережіться :)

  
  У цей день хлопці обливають холодною водою дівчат – на красу й здоров‘я. Натомість за традицією отримують від них у подарунок писанки. За давньою традицією, якщо на великодній понеділок дівчина буде мокрою, то їй пощастить вийти заміж за омріяного хлопця.

  Не знаю як у решті світу, а в нас на західній Україні є вельми цікава традиція обливаного понеділку. Обливаний понеділок то наступний день після самої Пасхи та воскресіння Христового. Назва говорить сама за себе, в цей день прийнято обливати одне одного водою. В свої дитячі роки дуже любив те свято, коли ми збирались з друзями однолітками у дворі та спершу обливали один одного, а потім починали полювання на знайомих дівчат. Скільки було радощі – облити дівчат (а особливо тих дівчат, що мені подобались, таке вже було виявлення симпатії в тому віці). Самі дівчата, звісно, теж були зовсім не проти того, щоб їх облили в цей святковий день.

  Правда дуже погано, що останнім часом ця хороша традиція почала перетворюватись на хуліганство. Бо одна справа, коли ти обливаєш своїх однолітків, а друга, коли обливаєш дорослих поважних людей, які просто вийшли до центру на прогулянку і не як не готові до того, що зараз їх обіллють з голови до ніг. У всьому треба мати міру, що не завжди вдається нашим людям. Це прикро.

  Цікаво дослідити, звідки ростуть ноги в цієї мокрої традиції. Взагалі традиція обливання водою як виявилось існує в багатьох народах та в різний час. Наприклад в країнах південної Азії: Таїланді, Бірмі, Камбоджії обливати один одного водою прийнято під час святкування Нового року. (В них там тепло, спробували б в нас то зробити в такий час).

  На наших же землях традиція обливання людей саме на Пасху йде ще з давніх язичницьких часів. Знаємо, що в дохристиянську язичницьку епоху святкування Пасхи символізувало прихід Весни та відродження природи. Вода та вогонь, нашими предками – давніми слов’янами, наділялась магічними та чудодійними властивостями. Саме вода проганяє лихі сили (І це дійсно так є. Якщо ви втомлені, чи засмучені, чи знесилені, тоді є зміст прийняти ванну, вода чудесним чином забирає всю погану енергію, знімає втому та піднімає настрій). Тож обливання водою на пасхальні свята – це ніби символ очищення людини від поганої негативної енергії та бруду, відродження нової та чистої людини.

  Також серед слов’ян існувало повір’я, що коли хлопець та дівчина будуть файно облиті водою, значить буде файно облита і земля, а значить буде хороший урожай. З приходом Християнства обливати стали свяченою водою і було так, що хлопець обливав лише одну дівчину (яка йому подобалось) і нерідко потім одружувався на ній. Тож і сучасне обливання хлопцями гарних дівчат, які їм до вподоби, можна розцінити як прояв колективного безсвідомого та пам’яті предків. Важливо лише не переступити ту тонку межу, за якою гарна традиція перетвориться на хуліганство. Бажаю всім веселого обливаного понеділка!

Залишити коментар

Коментування закрито.