75 років тому Україна залишилась без свого духовного провідника, а Самбірщина втратила одного з своїх найкращих синів Андрея Шептицького.

Sheptyckyy_1   Митрополит Андрей Шептицький відійшов у вічність о 13:30 1 листопада 1944 року у митрополичих палатах Святоюрського комплексу. На момент смерті Митрополиту було 79 років. Він помер в окупованому радянською владою Львові. Прощання з Митрополитом у Львові тривало п’ять днів у Соборі Святого Юра.

З моменту смерті Митрополита Андрея розпочалася одна із найтрагічніших сторінок нашої історії – гоніння і ліквідація більшовиками УГКЦ, і поневіряння всього українського народу.

А для великого здивування більшості самбірчан, які не вчили і не цікавляться історією, родина Шептицьких походить з наших Самбірських теренів. В Самбірському районі є село Шептичі, яке і являється родовим селом роду Шептицьких. Ще років сто тому, всі Шептицькі, а в цьому роду було багато священників і єпископів, писали про себе – Шептицький на Шептичах. Щоб переконатись в цьому варто спуститись в підзеиелля-крипту самбірської церви Різдва Пресвятої Богородиці і побачити там труну єпископа Самбірсько-Перемиської єпархії Атанасія Шептицького. Так саме в Самборі заповів він себе поховати – бо це їхня Батьківщина.

Sheptyckyy_Sambir

Біля теперішніх Рудок, теж Самбірського району,  проїхавши 1,5 км, в селі Вишня можна побачити палац Фредрів-Шептицьких. Тут проводила свої юні роки мати  Андрея Шептицького Софія Фредро-Шептицька.

Вона народилася у Львові 20 травня 1837 року в родині відомого польського драматурга графа Александра Фредро. Отримала добру освіту, володіла, окрім польської, франзузькою, німецькою, англійською мовами. 

Палац побудував її батько 1835 року на місці родинної садиби. Неподалік стоїть двоповерхова споруда з баштою та господарські будівлі. Палац оточений 12-гектарним парком. Збереглися каштанова та липова алеї, тюльпанове дерево, чудернацьке дерево, що росте корінням догори, дерево на якому одночасно росте дубове і грабове листя. Внизу — озеро.

Зараз у палаці розташований Вишнянський коледж Львівського аграрного університету.

Sheptyckyy_Rudky

 

Саме сьогодні минає 75 років від дня похорону митрополита Шептицького, який пройшов 5 листопада 1944 року. У листі до брата Станіслава графа Шептицького, генерала  Війська Польського блаженний Климентій Шептицький написав:

«Похорон був дуже урочистий 5 листопада через ціле місто. Тепер тяжкі часи для нас наступили, цілий греко-католицький єпископат вже як місяць ув’язнений – тиск, щоб переходити на православ’я. Богу дякувати, духовенство у моральній своїй цілості стоїть сильно при вірі і не сходить на манівці мимо ув’язнень, погроз. Тяжкі часи прийшли, але Господь   добрий і не залишить нас у біді.  Я ще мешкаю у Святому Юрі, у давній моїй кімнаті, але невідомо, як довго це потриває і що принесе завтрашній день. Чи ще колись побачимось на цій землі? Може, вже ні, але на цій землі життя не кінчається».

На Львівщині в ці дні відбулось багато заходів присвячених цій події. Але на превеликий жаль ні Самбір ні Самбірщина ніяк не вшанували свого великого сина – Праведного Андрея Шептицького.

Sheptyckyy_moskvofilstvo

Чин похорону 5 листопада 1944 року:

Фільми про Андрея Шептицького:

 

Аудіокниги:

Залишити коментар

Коментування закрито.